Beni Ödülle Cezalandırma

Sizler için önemli olan şeylerin en başında da kitaplar geliyor. Bizler de elimizden geldiğince okumanız gereken kitap ve bilgilendirme materyalleri hakkında  paylaşımlarda bulunacağız. Bu konuya da demirbaş  statüsünde bir kitapla başlıyoruz. Beni Ödülle Cezalandırma…Ödül ve ceza siztemi ne kadar doğru, ödül gerçekten eğitimin ayrılmaz parçası olmalı mı….

Bu kitap yüz yıla yakın zamandır eğitim sistemlerinin ayrılmaz parçası gibi lanse edilen ödül’ün o kadar da masum olmadığını bizlere gösterebiliyor. Tüm ailelerin, eğitimcilerin  okuması zorunlu olması gereken bir kitap. Bence nikah salonlarında kitabın özetini anlatamayanların evlendirilmesi de yasaklanmalı ! Kitap hakkında bilgi sahibi olmayanların eğitim fakültelerinden mezun edilmemesi gerekli ! Özellikle de çocuğun temel davranış sorunları yaşadığını gören ya da düşünen ebeveynler için olmazsa olmaz bir kitap…

Kitap direk olarak çocuklarımıza bir şey öğretmiyor. Ama ailelerini eğittiği için (ki okuduğunu uygulayan ailelerden bahsediyoruz burada) çocuklar da beklenen gelişmeler görünüyor. Peki bu gelişmeler neler ?

 

  • Kitabı okuduğunuzda ödül’ün çocuğu hayal gücünden yoksun bırakabileceği, ve üretmektense, hazır olan ödül için çabalayacağını öğreneceksiniz
  • Bizim ödül olarak algılamadığımız bir çok ŞEY’in, çocuklarımız için aslında ödül olabileceğini öğreneceksiniz
  • İnsan hayatında en önemli olan şeylerin başında gelen sorumluluk duygusunu oluşturmak, oturtmak ve geliştirmek için ödülün ne kadar yetersiz kaldığını göreceksiniz
  • Eğitim sistemlerinin kurucularının bu sistemleri tüccarlar gibi pazarladığını da göreceksiniz! (Ki en acılarından birisi budur…)

Bu kitaplar bizim hayatımızın ayrılmaz parçası oalbilecek nitelikteki kitaplardır. Kitaba hak ettiği değeri verirseniz kitapların da sizin hayatınızda neleri değiştirdiklerini çok iyi görebilirsiniz. En önemli olan şeyin de, bir pazar zihniyeti ile satın alınmış sistemlerin çocuklarımızı eğitmesine engel olmuş olursunuz.

Bu kitapları aldığınızda sadece aile bireylerinden bir kişi değil de okuma bilen herkesin okumasını sağlayın. Zira kitaplar ne kadar fazla insana ulaşırsa o kadar tesir gücü kazanır. Birinizin okuduğu ama önemsiz sandığın bir bölümün değerini bir diğeriniz verebilir.

 

Böyle bir kitabı bu kadar kısa anlatarak bir yere varamayız. Birkaç örnek sayfa ekliyoruz. Ve en önemli eklenti MUTLAKA OKUYUN !

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.