Black Filmi (Hindistan 2005)

Özel eğitim ve ilgili konularda sizleri sık sık bilgilendireceğiz. Black filmi de bunlardan ilki. Bu gün sizlere özel eğitimle ilgilenen birisinin (öğretmen, veli, meraklısı) ilk izlemesi gereken filmlerden birini paylaşıyoruz.

Helen Keller’in kaleme aldığı ve “herşey su ile başladı” kitabının filmidir. Kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Yazıya devam etmeden önce Helen Keller’in kim olduğundan bahsetmemiz lazım. Helen Keller 1880-1968 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir pedagogdur. Onu diğer insanlardan ve meslektaşlarından ayıran en önemli özellikse, görme,işitme ve konuşma sorunları yaşamasıdır. Sorunlar derken bunu da açıklamak gerek, gerilik değil kast ettiğimiz şey. Bu kişi görmüyor, duymuyor ve dolayısı ile konuşamıyordu… Siyah bir dünyada yaşıyordu. Black… Dilimizi anlamıyor ve dilini anlamıyorduk, Black…

Ama Keller yaşamında sıkı bir eğitime tabi tutulmuş ve bildiği tek kelimeden “su” kelimesinden İngilizce, Almanca, Fransızca, Latince ve Rusça konuşacak kadar ileriye gidebilmişti. Bu bir çoğumuz için akıl almaz bir olaydır.

Şimdi filmimize dönelim. Filmimiz mesleği için canını dişine takmış, sırf bu yüzden çağın çarkları (para, kirli ilişkiler, bilgisizlik vs.) arasında ezilmeden dimdik ayakta kalmaya çalışan öğretmenimizin, çocuğun eğitimini kabul etmesiyle başlıyor.

Zorlu birkaç aydan sonra küçük çocuğumuz yemek kurallarına uymamak için direnirken, öğretmenimiz de ona kuralları öğretme konusunda direnmektedir. Taki çocuk bir sürahi suyu öğretmenin yüzüne atıncaya kadar…İşte çizginin geçildiği, karanlık odada ışığın göründüğü an. Zihinler gergin, kişiler yorgun, ve beynimin an düz zemininde yalın halde çalışırken, öğretmenimiz küçük kızı bahçedeki su havuzuna atar. Burada en önemli olan şey her şeyin sistemli bir bütün halinde yapılmasıdır. Öğretmenimiz bunu yaparken çocuğun ellerine su kelimesini yazmaya devam etmektedir. O da ne !!!! kız bir anda olayları anlamış ve öğretmeninden diğer kelimeleri de ifade etmesini istemiştir…

Bu güzel filmi izlerken alınması gereken dersler :

  • Özel eğitim yoğun bir çalışma ve çabanın ürünüdür
  • Özel eğitimde her adımınızda bir sonraki adımları düşünmek zorundasınız
  • Özel eğitimde neyi neden yaptım, ve bu yaptığım şeyin sonucu beni nereye götürecek sorularına daim cevap bulmalısınız
  • Özel eğitim masa başında çocuklara derslerini anlatmak gibi değil de, bir hayat duruşu gibi olmalıdır
  • Özel eğitim alan bir yakınınız varsa O ÖĞRETMENİ bulmalısınız !!!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.