Cennetin Rengi – Rang-e Khoda / The Color Of Paradise

Cennetin Rengi – Rang-e Khoda / The Color Of Paradise

Bugün sizlere sunduğumuz film Cennetin Rengi Filmi. Filmimiz 1999 İran yapımı. Filmimiz dünyayı gözleri ile göremeyen bir çocuğumuzun hayatından bir kesit sunuyor. Ortak kültürler olunca, kaygıları anlamak da o kaygılarla kaygılanmak da zor olmuyor. Cennetin Rengi filmi özellikle taşıdığı şeyin (çocuğu/yakını) ne olduğunu henüz kavramamış, ona yük gibi muamele eden kişilerin hakikatlerden bir hakikati anlamaları için önem arz ediyor. Ya gerçekten bu yük (kutsanmış ya da onurlandırılmış aileler olarak düşün-e-meyen kişiler için) benden alınsaydı, her şey umduğum kadar güzel olur muydu ?

 

Yazımıza bu kısa notla başladıktan sonra filmimiz hakkında bir ön giriş yapalım. Eşi yıllar önce vefat etmiş bir baba, iki kız çocuğu bir erkek çocuğu ve bir de babaannesi ile ilgileniyor. Hayat zor ve yalnızlık ağır geldiğinde evlenmeye karar veriyor. Tabi büyük bir kaygısı var. Evlenmek istediği kişi özel bir çocuğu olduğu için onunla evlenmeyi istemeyecek… Baba bunun üzerine oğlunu bir yatılı okula veriyor. Çocuğa okuma gerektiği söylenirken, kendisi başka kaygılarını gidermenin derdinde ! (Kendimize dürüst olamıyorsak, varlığımızın bir anlamı var mıdır …)

 

Okul yaz tatiline geldiğinde, çocuğun bütün arkadaşları ailesi tarafından okuldan alınırken, oğlumuz günlerce babasının gelmesini bekler ! ama ne bekleyiş. O yürekli, o ellerinde hayat olan, o gözlerine göklerin oturduğu çocuk ağlıyor ! Hayatımda görmediğim kadar samimi, hissetmediğim kadar üzücü, havsalamın alamayacağı kadar vakur…  Babası birkaç gün geç geliyor. Çocuğu bir zanaatkarın yanında çalışması için bıraktığında, tüm kainatın yükünü omuzlarımda hissettiğim replikler geçiyor…

  • Kör olduğum için herkes benden kaçıyor
  • Allah beni görmüyor mu ?
  • Öğretmeni – O seni her yerde görmüyor mu ?
  • Görüyor ama neden beni kör yarattı….

Ve filmimizin gerisini izlemeniz için anlatmıyoruz

 

Filmi izlerken düşünmemiz gerekenler :

  • Ben gerçekten kimim ?
  • Ben kimim ki bunca yük bana yüklendi/bahşedildi ?
  • Gerçekten bu yük/mükafat olmasaydı nasıl hissederdim ?
  • Anlık doğrulara karar verirken, tüm zamanların doğruları ne olmalı ?
  • Hangi mesafe bir çocuğun iki eli arasından daha büyük, hangi yürek daha sıcak, hangi tebessüm daha samimi olabilir ?
  • Ben gerçekten ne istiyorum ?

 

Bölüm 1

Bölüm 2

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.