İngiltere’de Okul Müdürünün Mektubu

İngiltere’deki Barrowford İlköğretim Okul müdürünün, sınav sonuçları ile birlikte bütün öğrencilerine şahsen gönderdiği duygusal ve sıra dışı mektubu, Twitter yoluyla  yayılmaya başlayarak kısa zamanda tüm dünyanın ilgi odağı oldu. Hatta mektup İngiltere’de öyle çok yankı uyandırdı ki, mottosu “Sevmeyi öğrenmek, öğrenmeyi sevmek” olan okul müdürü ve aynı zamanda mektubun yazarı olan Rachel Tomlinson’ın şu anki Milli Eğitim Bakanı Michael Gove’un yerine geçmesini önerenlerin ve Gove’u savunduğu sınav sistemi dolayısıyla yerden yere vuranların sayısı hiç de az değil.

İşte o mektup:

Özel Çocuklar Derneği, Okul Müdürünün Mektubu

 

Sevgili … ….,

Ekte KS2 testlerinin sonuçlarını bulabilirsin. Bu zorlu hafta boyunca olağanüstü bir çaba gösterdiğin ve elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığın için seninle gurur duyuyoruz.

Ancak bu testlerin her zaman, her birinizi özel ve kendine özgü kılan şeylerin tümünü değerlendirebileceğinden endişe ediyoruz. Bu testleri hazırlayan ve sonuçlarını değerlendiren kişiler, hiçbirinizi, öğretmenlerinizin sizi tanıdığı gibi, benim sizi tanıdığımı sandığım gibi ve tabii ki ailelerinizin sizi tanıdığı gibi tanımıyor. Pek çoğunuzun iki dil birden konuştuğunu bilmiyorlar. Bir müzik aleti çalabildiğinizi, dans edebildiğinizi ya da resim yapabildiğinizi bilmiyorlar. Her zaman yanlarında olduğunuz için arkadaşlarınızın size güvendiklerini ya da gülüşünüzün en karanlık günü bile aydınlatabildiğini bilmiyorlar. Şarkılar ya da şiirler yazdığınızı bilmiyorlar. Spor yapabildiğinizi, geleceği merak ettiğinizi ya da bazen okuldan sonra küçük kardeşinize baktığınızı bilmiyorlar. Çok güzel bir yere seyahat ettiğinizi ya da nasıl harika bir hikaye anlatılacağını bildiğinizi ya da ailenizle ve arkadaşlarınızla zaman geçirmeyi gerçekten çok sevdiğinizi bilmiyorlar. Güvenilir biri olduğunuzu, kibar ve düşünceli olduğunuzu ve her gün elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığınızı bilmiyorlar… Aldığınız sınav sonuçları sizin hakkınızda bir şeyler söyleyecektir, ama her şeyi söylemeyecektir.

Bu yüzden sınav sonuçlarınızın tadını çıkarın ve onlarla gurur duyun. Ama şunu asla unutmayın, zeki olmanın pek çok yolu vardır.

Ülkemizde de okul yöneticilerinin, öğretmenlerin, topyekün Milli Eğitim Bakanlığı’nın bakış açısının günden güne değiştiğini görüyoruz. Umarız toplumca böyle güzel bakabiliriz!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.