Okyanus Cenneti-Ocean Heaven

Evet bugün sizlere gene izlemeniz gerekli olan filmlerden olan Okyanus Cenneti (Ocean Heaven – Haiyang Tiantang) ‘ni sunuyoruz. Bir baba ile hiç unutmadığım karakter olan oğlu’(Otizmden muztariptir – Adı Dafu)nun ebedi ayrılışını anlatan filmimiz 2010 ÇİN yapımı.

Filmimizde ölümcül hastalığın eşiğinde olan babası, oğlunun bir işte çalışıp kendi hayatına devam edebileceği şekilde eğitilmesi için çabalıyor. Tabiki bu çaba hiç kolay olmuyor. Çalışacağı işten tutun, işe gideceği otobüsün öğretilmesine, yumurta pişirmekten tutun kıyafetlerini çıkarmaya kadar uzun ve yorucu bir çaba…

Film özel çocuğu olan ailelerimizin üzüntülerini, kırgınlıklarını ve en büyük korkuları “benden sonra ne olacak” üzerine kurulu harikulade işlenmiş bir sanat eseri. Filmi izlerken beni en çok üzen şey, filmi 10-15 defa izledikten sonra göze batacak olan minik bir ayrıntı… Dafu’nun annesi çok iyi bir yüzücü iken , dafu daha çocukken okyanusta yüzerken boğulmuş… Ve bu durumu Dafu’nun babası komşusuyla konuşurken “annesi çok iyi bir yüzücüydü…ölemezdi” diyerek kapatıyor.

Başka bir bölümünde de Dafu sürekli oyuncağının yerini değiştiriyordu. Dafu bir yatılı bakım merkezine verildikten sonra babası anlıyor ki, Dafu oyuncağın yerini oyun oynamak için değiştiriyordu…Evet ailelerimiz çok zorlanıyorlar. Çocuklarımız büyürken zorlanıyoruz, yaşarken zorlanıyoruz, insanlar içinde zorlanıyoruz, kamu üzerimize geliyor, akrabalar yalnız bırakıyor… Sayısız olumsuzluğun için tutunacak en güzel dalın gözümüze görünmemesi üzücü bir gerçek. Tüm toplum o dalı gözlerimizde karmaşık bir hale getirmeye çalışırken, o dal orada tüm gücüyle bize asılıyor… tüm gücüyle ona tutunmamız için bekliyor…Filmden alınması gereken mesajlar :

  • Her çocuk için uygun şartlar sağlanırsa her beceriyi öğrenebilirler (Bloom)
  • Çocuğunuzun bazı davranışlarına hemen anlam veremeyebilirsiniz ama mutlaka bir anlamı ve geçerli dayanağı vardır
  • Sıkıca sarıldığınız çocuğunuz olsun, onun tanısı ya da sorunları olmasın
  • Bir ebeveynin çocuğuna verebileceklerinin yerini hiç kimsenin hiçbir şeyi dolduramaz..
  • Yeryüzünün en güçlü bağı, çocuklarımızdır. Onlara tutunun !

 

İzlemek İçin Tıklayın

 

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.