Oyun Terapisi

Bir yetişkin düşüncelerini, inançlarını ve duygularını kelimelerle anlatabilir, kendini sözcüklerle ifade edebilir. Eğer söz konusu olan bir çocuk ise, onun çok farklı yöntemleri olduğunu söyleyebiliriz. Çocuğun iç dünyasını anlayabilmek, kendini açmasını sağlayabilmek için ona en sevdiği ve en güzel yaptığı şeyi vermeliyiz…

Oyun Terapisi Neden Önemli !

Çocukların gelişimleri ve kendi yetilerinin farkında olmasında oyunun yeri yadsınamaz bir öneme sahiptir. Asıl sorun bu oyunların sistematik kurallar bütünü ile yapılmasıdır. Bu yetişkiler ve ebeveylerin yaparken zorlandığı kısımdır. Peki çocuğunuzda gördüğünüz bütün sorunlar ya da gelişim iyileşmesi için oyun terapisini kullanabilir misiniz ? Cevap evet olacak. Zira çocukların vatanı oyundur, onların ırkı da oyundur, dili de oyundur. Çocuklar oynamak için aç kalabilirler, uykusuz da kalabilirler ama oyunsuz kalamazlar !

Çocuğunuz oyun oynamıyor mu ?

Çocuğunuzla oyunlar oynuyor musunuz sorusunu sorduğumuzda bir çok ebeveyn oynamaya çalıştıklarını ama çocuklarının oynamayı istemediğini söylemiştir. Yetişkin gözü ile oyun tanımımıza göre çocuklar oynamıyor oalbilir. Fakat hakikatte çocukların oynamadan geçirdikleri bir saniyeleri bile yoktur.

Çocuğumuzu yeterince izlemiyor ve onun davranışlarını anlamıyorsak, oynamadığını düşünebiliriz. Bize arkasını dönen bir çocuk için bu davranış da bir oyundur. Çünkü çocuklar “oyun”dan başka hiç bir şeyi  yetişkinlerin gözüyle anlayamamaktadırlar.

Küçük Prens kitabından kesitle “Siz yetişkinler çok tuhafsınız”

Hangi Durumlarda TERAPİ gerekmektedir ?

Çocuğunuz oyunlar oynuyor da olabilir. Ama temel bazı sorunları sergiliyor ise bu sorunların sağaltımı için oyun terapisi kullanmak daha kalıcı çözümler sunacaktır.

  • Çocuğunuz dil ve konuşma alanlarında gerilik gösteriyor
  • Otizm Spektrum Bozukluğu ya da benzer tıbbi tanılarınız mı var
  • Sosyal davranışlarını yeterince anlayamıyor mu
  • Seçici konuşmama özellikleri mi gösteriyor
  • Sık sık ve birden çok problem davranışlar mı sergiliyor
  • Okul başarısı düşük ve akran öğrenmezi zayıf mı

Bu ve benzeri sorunlar yaşıyorsanız  gerekli yardımlar için iletişime geçmelisiniz !

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.